A Passzív Dohányzás és a Fogszuvasodás Kockázata Gyermekeknél

A Passzív Dohányzás és a Fogszuvasodás Kockázata Gyermekeknél

Egy tanulmány szerint, a passzív dohányzásnak kitett gyermekeknél fokozottabb a veszély fogszuvasodás kialakulására, ezért a dohányzó szülőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy veszélyeztetik gyermekeik fogának egészségét.

A 2-5 éves amerikai gyerekek tejfogainak több mint 20%-a szuvas, míg ez a szám Japánban a 3 éves gyermekek körében 25% feletti. Miközben a fogszuvasodás előidézőjének legtöbben az édességeket és a fluoridot tartják, egyre nő azoknak a száma, akik az alőző okok mellett a passzív dohányzás káros hatását is megemlítik.

Fogszuvasodást szintén okozhatnak testi, biológiai, környezeti és életmóbeli hatások. A kiváltó okok között említeni kell a baktériumokat, a nem megfelelő nyáltermelődést és a rossz szájhigiéniát. Az egészséges fogazat szempontjából döntőjelentőségü az un. Streptococcus mutans (S. mutans) jelenléte. Az S. mutans – egyéb baktériumokkal közösen – a szénhidrátot savakká alakítják, amelyek megtámadják, s mintegy feloldják a kemény fogzománcot.

A passzív dohányzás többféle módon is negatív hatással van a fogakra valamint az azokon élő hasznos mikroorganizmusokra: például gyulladásos folyamatok erősítése, a nyálmirígy termelésének csökkentése, továbbá a természetes immunitás gyengítése.

Fogszuvasodás tények:
– A 2-11 éves gyermekek tejfogainak 42%-a szuvas
– Ugyanezen gyermekek 23%-ánál a szülők nem kezeletetik a fogszuvasodást
– Egy átlagos gyermeknek 1,6 szuvas tejfoga van

A passzív dohányzásnak kitett gyermekeknek nyálában alacsonyabb az un. IgA szint és magasabb a sziálsav szintje. Ez utóbbi fokozza az agglutinació szintjét ami gyorsítja a fogkőlerakódást és a fogszuvasodást. Mindez azt látszik bizonyítani, hogy a passzív dohányzás elősegíti a fogak romlását.

Japán kutatók egy csoportja a dohányzás káros hatásait vizsgálta a tejfogak szuvasodását illetően a terhesség alatt és a csecsemő négy hónapos korág. Arra voltak kiváncsiak, hogy az anya dohányzása a terhesség alatt, valamint a csecsemő 4 hónapos koráig, növeli e a tejfogak szuvasodásának kockázatát.

A kutatók 76 920, 2004 és 2010 között született gyermek egészségügyi szűrésének eredményeit vizsgálták meg. Az édesanyáknak egyéb életmódbeli szokásokról – szájápolás, étkezési szokások stb. – is be kellett számolniuk a gyermek hároméves koráig. A vizsgálat eredménye azt mutatta, hogy a tejfogak szuvasodásnak kétszer akkora az esélye a passzív dohyányzásnak kitett csecsemők és kisgyermekek körében.

A kutatók arra a végkövetkeztetésre jutottak, hogy a 4 hónapos, passzív dohányzásnak kitett gyermekeknél lényegeseb nagyobb a fogszuvasodás kialakulásának veszélye, mint a nem dohányzó családoknál. Ezért rendkivül fontos, hogy a terhesség ideje alatt, valamint a gyermekek csecsemő korukban semmiképpen ne legyenek kitéve dohányfüstnek.