Fogápolás – A Helyes Fogmosás

Sajnálatos és visszatérő téma, hogy a helyes fogápolás fontossára nem kap kellő figyelmet mindennapi tevékenységeink között. Közismert tény, hogy az emberek többsége nem fordít elég figyelmet a szájhigiéniára ami később sok kellemetlenség okozója lehet. Egy közelmúltbeli statisztika szerint Magyarország népességének csupán 1,7%-a felel meg az elvárható szájhigiénés követelményeknek, értsd: mossa rendszeresen és szabályosan a fogait.

Ugyancsak sajnálatos tény, hogy a gyermekek fogászati kezeléseire a magyarok költenek a legkevesebbet Európában, miközben 10 magyar gyermekből nyolcnak fogszabályozásra lenne szüksége! Ez meglehetősen nagy felelőtlenség a szülők részéről, hiszen a gyermekektől még nem várható el, hogy felelősséggel viseltessenek saját egészségüket illetően. Ez egyérteműen a szülők kötelessége.

A naponta legalább kétszeri fogmosás a legbiztosabb módszer az egészséges fogak megőrzésére, azonban kizárólag a rendszeres és a megfelelő ideig tartó, alapos fogmosás lehet hatékony. Valójában minden étkezés után fogat kallene mosnunk, amennyiben ez lehetséges. A megfelelő tisztítóhatás eléréséhez legalább 3 percig (ideális esetben 5 percig) szükséges tisztítani a fogat.

Használjunk olyan kemény sörtéjü fogkefét ami még nem kellemetlen, mert a túlságosan lágy fogkefék nem alkalmasak a megfelelő tisztításra. Fogmosás közbeb óvatosan a fogínyt is dörzsölhetjük, mert amellett hogy így erről is eltávolítjuk a rátapadt ételmaradékot, az íny vérkeringésére is jótékony hatással van.

Még a legkörültekintőbb fogmosás ellenére is akadhatnak olyan helyek, ahova a fogkefe sörtéi nem érnek el, ezért fogmosás után a fogselyem használata is javasolt. Ezzel a módszerrel teljes mértékig megtisztíthatjuk a fogazatunkat.

Mivel a monotonitás következtében könnyen elveszíthetjük időérzékünket, egypercnyi fogmosás után már nehéz megállapítani, hogy mennyi ideje folyik a tevékenység. Ennek elkerülésére érdemes egy órát elhelyezni a fürdőszobában, ami segíthet abban, hogy kellő ideig tartson a fogmosásunk.

Fordítsunk különös figyelmet a megfelelő minőségü fogkrém kiválasztására. Lehetőleg bio és flórmentes fogkrémet vásároljunk illetve használjunk, mert ezeknek nincsenek kedvezőtlen mellékhatásaik.

Kisgyermekeink fogát mindig körkörös és/vagy függőleges mozdulatokkal mossuk első időkben, és a mozdulatokat az ínytől indulva kezdjük el. A nyelv tisztítására is érdemes egy kis időt szentelni. A csak néhány foggal rendelkező gyermekeknél még nem ajánlott fogkrémet használni.

Legyünk türelmesek kicsinyeinkkel, mert a fogak egészsége egy életre meghatározza a gyermekek saját magukról alkotott képét, továbbá a rossz fogak szövődményeket is okozhatnak. Törekedjünk arra, hogy játéknak hasson a fogmosás (plakkfestő tabletta, versenyzés abban, hogy ki bírja tovább a fogmosást, és így tovább), így később örömmel és jókedvel töltik el azt a nagyon fontos néhány percet a fürdőszobai tükör előtt.