Helyes-fogápolás a DENTALUNION fogászat

Helyes-Fogápolás, Gyermekfogászat

Helyes-Fogápolás – Hogyan mossuk gyermekünk fogát?
 
A helyes-fogápolás fontosságát nem győzzük eleget hangsúlyozni. A fogak fogkefével való tisztítását az első fogacska megjelenésével el kell kezdeni. Amíg mindössze néhány fog van a szájban, ne használjunk fogkrémet, de később is, amikor már 6-8 fog előtört, mindössze egy borsószemnyi gyermekfogkrémet alkalmazzunk. A gyermekek nagyon élvezik a fogmosást, ha ők is kivehetik belőle a részüket, ezért hagyjuk őket kibontakozni, végül vegyük át tőle a fogkefét, és mossuk meg mi is a fogait.
 
A fogmosás során kizálólag vízszintes mozdulatokat végezzünk! A nyelv és szájpadlás, az ajak és orca felé néző felszínekről körkörös, illetve le-és felfelé irányuló mozdulatokkal távolítsuk el a lepedéket, mindig az íny felől indulva.
 
Ahogy fejlődik gyermekünk kézügyessége, tanítsuk meg neki a helyes fogmosási technikát. Az alapos szájápolás nem egyszerű dolog, elsajátítása hosszú időt igényel. Legyünk gyermekünkkel nagyon türelmesek. Az iskoláskorú gyermeket már meg lehet tanítani a helyes mozdulatokra, így önállóan is meg tudja tisztítani fogait. Plakkfestő tablettával le tudjuk ellenőrizni ennek hatékonyságát.
 
Manapság már hozzáférhetők kimondottan a gyermekek számára gyártott elektromos fogkefék. Ezek nagyon hatásosak lehetnek, de mindenképpen tanítsuk meg gyermekünket a hagyományos fogkefével is fogat mosni, hiszen kerülhet olyan helyzetbe, ahol nem tudja használni az elektromos fogkefét. (pl. táborozás alkalmával).
 
Az esti fogmosást soha ne hagyjuk ki, mivel éjszaka csökken a nyáltermelés, ezáltal a nyál nem tudja kifejteni lemosó, tisztító hatását. Fogmosás után tilos enni, és inni is csak vizet szabad. Fontos, hogy a fogmosás a mindennapi élet részévé váljon.
 
Milyen fogkrém ajánlott gyermekek részére?
 
Mindenképpen gyermekfogkrémet ajánlunk. Számos termék közül válogathatunk, sokféle ízesítéssel kerülnek forgalomba. A helyes-fogápolás érdekében fontos, hogy gyermekünk kedvelje az ízét, mert olyan fogkrémmel nem fog fogat mosni, amit nem szeret.
 
A gyermekfogkrémek fluoridtartalma lényegesen kisebb, mint a felnőtt fogkrémeké, ezért nem baj, ha gyermekünk egyszer-egyszer lenyeli a fogkrémet, ám a tubust gondosan zárjuk el, ne tudja megenni, mivel a fluor káros a szervezetre. A kisgyereknek nem szabad felnőtt fogkrémmel fogat mosniuk, mivel az abban levő fluorid koncentráció túl magas. Hacsak lehet használjunk fluorid mentes fogkrémet úgy a gyermekünk, mint a magunk számára.
 
A fogkefére csak borsónyi mennyiségű gyermekfogkrémet tegyünk. 2-3 éves korban – nagy valószínűséggel – még le fogja nyelni, mivel nem tudja kiköpni, és ízlik is neki. Ez nem jelenthet problémát, de azért igyekezzünk megtanítani, hogy a fogkrémet ki kell köpni, és többször öblítsük is át a szájüreget. Az helytelen szemlélet, hogy a gyermeket nem engedjük fogat mosni, mert nem tudja kiköpni a fogkrémet.