Orális-Egészség és a Táplálkozás Összefüggései

Összefüggés a Táplálkozás, az Általános- és az Orális-Egészség Között

Ebben a cikkben az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás, az orális-egészség és az általános egészség közötti összefüggésekről lesz szó.

Ma már egyre többen ismerik fel, hogy helyes táplálkozás nélkül nincs általános egészség, ami nélkül pedig elképzelhetetlen az orális egészség! Miután azonban általános egészség csak egészséges életmóddal valósítható meg kijelenthetjük, hogy ami jó a testnek, az jó a fogainknak is. Tehát ahhoz, hogy egészséges fogaink legyenek megfelelő módon, megfelelő minőségű élelmiszert kell fogyasztanunk.

Az élelmiszer, az étkezés nemcsak a táplálék elsődleges forrása, de fontos része a kultúránknak, a közösségnek és a társadalomnak. Az, hogy milyen típusu élelmiszereket fogyasztunk – azon túl hogy befolyásolja az általános egészségünket – olyan súlyos betegségek előidézői is lehetnek mint a koszorúér betegségek, a stroke, a cukorbetegség és bizonyos ráktípusok.

Itt szükséges egy kis pontosítás: noha a “táplálkozás” és a “diéta” szavakat gyakran használják egymás helyettesítésére, ezek nem szinonimák. Táplálkozás az élelmiszer a szervezetbe történő juttatása, a diéta vagy étrend az egyén étkezési szokások, élelmiszer választások összessége. Mindkét elem fontos szerepet játszik az élelmezésünkben és az egészségi állapotunkat illetően.

Az elfogyasztott élelmiszerek fontos alkotóelemei a tápanyagoka, amelyek hat fő kategóriába sorolhatók:
– Szénhidrátok (cukrok, keményítők, és rostanyagok),
– Fehérjék (állati és növényi forrásból),
– Zsírok (állati és növényi eredetűek),
– Vitaminok,
– Ásványi anyagok és
– Víz.

Az említett élelmiszereknek három alapvető funkciója van:
1.) A szervezet működéshez szükséges energia biztosítása,
2.) Az emberi szervezetben zajló folyamatok szabályozása és
3.) A testtömeg létrehzozása, építése.

Tény, hogy kevés olyan élelmszerünk van amely csak egyetlen tápanyagforrást biztosít. Ilyen például a finomított krisztálycukor, ami kizárólag szénhidrátot tartalmaz. A legtöbbjük azonban tápanyagok és egyéb összetevők kombinációjából áll, mint például a tej, amely tartalmaz fehérjét, zsírt, vizet, különféle vitaminokat és ásványi anyagokat.

A kalória egy másik kifejezés amit gyakran félreértenek. Kalória és a tápanyagok nem ugyanaz: kalória az élelmiszerek által a test számára bizgtosított energia mértékegyesége. Kalóriát kizárólag a szénhidrátok, fehérjék és zsírok biztosítanak. Például 1 gramm fehérje 4 kalóriát biztosít, 1 gramm szénhidrát szintén 4 kalória, ugyanakkor 1 gramm zsír 9 kalóriát biztosít a szervezet számára. Tehát a zsírok átlagosan kétszer annyi kalóriát jelentenek mint a fehérje vagy a szénhidrát. Alkohol 7 kalóriát jelent grammonként, de semmilyen tápanyagot nem tartalmaz!

Tápanyagok más fontos funkciókat is szolgálnak. Például a fehérjék biztosítják a szövetek építőköveit, míg a zsírok biztosítják az energiatartalmat és a szigetelést a szervezet számára. A magas rosttartalmu szénhidrátok hozzájárulnak bélrendszer egészséges működését, mig a kalcium, D-vitamin, folsav és magnézium csontok létfontosságu építőelemei.

Egyes élelmiszereknek magas a tápanyag és alacsony a kalória tartlama, ilyenek például a nyers zöldségfélék. Más élelmiszereknek magas kalória tartalma, de alacsony a tápértéke, ilyen például a szénhidrát. Ugyan a vitaminok és ásványi anyagok egyáltalán nem tartalmaznak kalóriát, mégis létfontosságúak ahhoz, hogy a szervezet jól funkcionáljon.

A tápanyagok a vékonybélben szívódnak fel, jutnak a májba, majd a test szöveteibe. A fel nem szívódott tápanyagok (felesleges szénhidrátok, fehérjék és zsírok) vagy távoznak a szervezetből vagy eltárolódik a zsírszövetekben. A felesleges A és D vitaminok is tárolódnak, ami nagyobb mennyiségben esetleg káros hatást fejthet ki.

Az elmondottakból kitűnik, hogy egyértelmű összefüggést fedezhetünk fel a táplálkozás, az általános egészség és az orális-egészség között. Emiatt rendkivül fontos, hogy fokozottan figyeljünk oda a helyes, kalóriaszegény ugyanakkor vitaminokban és ásvány anyagokban dús, változatos étkezésre.