Fogászati implantátum

^53DAA8C4E8C614EC40BBA84A798A31F71C10B68265E429D24B^pimgpsh_fullsize_distr

Vajon hosszú távon megtérülő befektetés a fogászati implantátum?

A mai fogorvoslás igen eredményes a fogmegtartó kezelések terén, azonban bizonyos esetekben már csak a fogeltávolítás jöhet szóba. A hiányzó fog nagyon zavaró lehet, úgy esztétikai, mint rágófunkció, vagy akár hangképzési szempontból. A foghiány pótolható fix fogpótlás, azaz híd segítségével. Ilyenkor a hiányt határoló fogakat lecsiszoljuk és ezen rögzítjük a pótlást ragasztóanyaggal. A fogászati implantátum megjelenésével és egyre szélesebb körben történő elterjedésével, a foghiányok kezelésének egy megfelelő tudományos háttérrel rendelkező, sok millió emberen kipróbált, modern lehetősége vált elérhetővé.

A XXI. században civilizációs problémát jelent a fogak romlása és az emiatt bekövetkező foghiány. Fogaink elvesztéséhez számos kiváltó ok vezethet. Ilyen az erősen szuvas fogazat, a fogágybetegség vagy esetleg baleset. A fogmegtartó kezelések területen elért látványos eredmények ellenére, a fogak elvesztése a kor előrehaladtával is igen komoly problémát jelent. A jelenleg elérhető legbiztonságosabb és a használat szempontjából legkényelmesebb megoldás a fogpótlás implantátummal, így az nagyon is megtérülő befektetés!

 

Fix – vagy kivehető pótlás legyen?

A fix pótlás hátránya, hogy két vagy több egészséges fogat kell lecsiszolni a rögzítés érdekében, illetve esztétikai hátrányt jelenthet, hogy a híd azon része, amely alatt nincs fog, bizonyos távolságra van a nyálkahártyától, hogy könnyebben tisztítható legyen

Van olyan eset, amikor már nagyon kevés vagy egyáltalán nincs fog a szájüregben, ezért a fix hídpótlás lehetetlen. Ilyenkor, az esetek nagy részében kivehető fogpótlás a megoldás. Ezek a műfogsorok meglehetősen nagy, a szájpadlást, illetve a ínyt is beborító fogművek, amelyek megszokása nagy türelmet igényel a páciens részéről. További problémát jelenthet a megfelelő ápolás, a gyakran kialakuló nyálkahártya gyulladás, az alaplemez alatt, illetve a már említett megszokási nehézség.

 

Kiknek ajánlott a fogászati implantátum?

A fogpótlás implantátumokkal azoknak a pácienseknek ajánlott, akiknek az előbb említett okok miatt a fix, illetve a kivehető pótlás nem jelent megoldást. A beavatkozás előtt fontos tudni a páciens esetleg létező betegségeiről, a szedett gyógyszerekről és így tovább. Ugyanis bizonyos betegségek, mint például a kezeletlen diabetes (cukorbetegség) késleltethetik a gyógyulást.

A vizsgálati időszakban elkészített panorámaröntgen kiértékelése választ ad arra, vajon megfelelő e a csontozat mennyisége és minősége. Ha e tekintetben minden rendben van alkalmazható a hagyományos, kétfázisú implantáció. Amennyiben azonban nincs elegendő csont vagy csontpótlást kell alkalmazni vagy egyfázisú, azonnal terhelhető implantátumokat kell beültetni. Szintén a röntgenfelvétel alapján dönthető el, hogy hova, milyen fogászati implantátum kerülhet.

Milyen előnyökkel jár a fogpótlás implantátumokkal?

  • A legnagyobb előnye, hogy akkor is lehet rögzített fogpótlást készíteni, amikor egyébként csak kivehető pótlás készíthető.
  • A kivehető pótlások stabilitása, és ezzel a komfortérzet lényegesen növelhető a fogászati implantátumok használatával.
  • Relatív ép fogazat esetén egy két hiányzó fog pótlásához nem szükséges a szomszédos ép fogakhoz hozzányúlni.
  • Kivétel nélkül kiváló esztétikus, az eredetihez hasonló fogpótlások készíthetők.

 

Lassítja vagy megakadályozza a fogatlan állcsont sorvadását.

A fogászati implantátum, illetve maga az implantáció ára több összetevőből alakul ki.
– Az egyik legfontosabb, a fogorvos felkészültsége és tapasztalata, a rendelő felszereltsége és a személyzet képzettsége, a nyújtott kiegészítő szolgáltatások, ami a folyamatos elérhetőséget, az utókezelések minőségét, a garanciavállalást és így tovább jelenti.

– A végleges ár másik fontos összetevője, a beszerzési ár. Ez alatt nem csak magát a behelyezendő implantátumot kell érteni, hanem számos más alkatrészt, mint például előfúrók, felépítmények, a fogtechnikai munkához, a lenyomatvételhez, az ideiglenes pótláshoz szükséges alkatrészek és így tovább.

 

Értelemszerűen a drágább kategóriák mögött, nagyobb gyártói tapasztalat, jelentős kutatómunka van és ezért úttörők a fejlesztésben, de fontos szempont a logisztika, a tudományos vizsgálatok száma, vagy például a fogorvost segítő folyamatos képzés és tanácsadó (mentor) hálózat is.

– Következő fontos szempont, ami az árat befolyásolja, hogy szükség van e kisegítő műtétekre, csontpótlás, arcüreg emelés stb. Ezeket nem részletezzük, hiszen ennek a cikknek nem ez a célja, de fontos megérteni, hogy nagyon sok tényező van, ami ilyenkor az árat és a kezelési időt befolyásolja.

– Az implantátum típusa egy másik olyan tényező, ami befolyásolja a kezelés árát, továbbá a műtéti technika, a műtétek száma, és a kezelési idő is.

 

Kockázatok

fogpótlás implantátumokkal beavatkozásnak – mint minden műtétnek – lehetnek szövődményei, azonban ez szerencsére nagyon ritkán fordul elő. Az implantátumok szervezetbarát, speciális titán ötvözetből készülnek. Kilökődés, allergia, alig fordul elő. Körültekintő kikérdezés, kivizsgálás esetén, nem szokott probléma lenni a műtét után, leszámítva némi kellemetlenséget, mint az esetleges utófájdalom, duzzanat, azonban ezek is pár napon belül elmúlnak.

 

Ár- érték arány                                    

Ha megnézzük, hogy milyen orvos állománnyal rendelkezik Magyarország, egyből megértjük, hogy miért járnak olyan sokan hazánkba különböző orvosi, köztük fogorvosi kezelésekre. Nem csak, mert olcsóbbak vagyunk a nyugati országokhoz képest – persze ez is számít – hanem mert mind a hazai, mind a külföldi páciensek minőségi szolgáltatást kaphatnak a pénzükért cserébe.

 

Rendszeres fogellenőrzés = egészséges fogazat és spórolás

Aki rendszeresen – legalább félévente – jár fogorvoshoz, nem csak az általános egészségének tesz óriási szívességet, de a pénztárcájának is! Egy idejében észlelt szuvasodás gyorsan, könnyedén és olcsón kezelhető, ha azonban nem törődünk vele vagy nem vesszük észre, akkor jobb esetben gyökérkezeléssel, rosszabb esetben a fogvesztéssel kell számolnunk. Ez utóbbi esetben akár implantátummal, akár hagyományos módon történik a fogpótlás, egészen biztos, hogy egy fogtömés sokszorosában fog kerülni!