A Fogínysorvadás Okai és Tünetei

Fogínysorvadás Okai és Tünetei

Mi a fogínysorvadás?

A fogínysorvadás és a fogínygyulladás az íny és a fogakat körülvevő szövetek leggyakrabban előforduló megbetegedései. Napjainkban a magyar lakosság 76%-nál kimutatható valamely fázisa, tehát igazi népbetegségről beszélhetünk. Hosszú távon a fogak kilazulását, elvesztését eredményezi, épp ezért kifejezetten fontos megismernünk a kezdeti tüneteket, hogy még időben megállíthassuk vagy mérsékelhessük a betegség súlyosbodását.
 
Fogínysorvadás kialakulásának lehetséges okai

  • eltávolítatlan lepedék, fogkő
  • nem megfelelő szájhigiénia
  • helytelen fogmosás
  • terhesség
  • menopauza
  • vitaminhiány legfőképpen C- és D-vitamin
  • bölcsességfog problémák
  • elálló tömés- és koronaszélek
  • magas tömések, koronák
  • endellenesen álló fogak
  • cukorbetegség
  • dohányzás
  • különböző gyógyszerek mellékhatásai

 

A fogínysorvadás kialakulásának folyamata

Kialakulásukban a legnagyobb szerepet a nem megfelelő szájhigiénia játssza. Általában teljesen fájdalommentes, ám némely árulkodó jel még észlelhető, és ha az érintettek többsége tisztában lenne a fogínysorvadás valódi veszélyeivel, akkor nem értékelné le a betegség kezelésének fontosságát és azonnal fogszakorvoshoz fordulna.

A fogínysorvadás kialakulását általában fogínygyulladás előzi meg. A szájüregben elszaporodó baktériumok úgynevezett plakk-ot vagy lepedéket hoznak létre, amely vékony réteget képez a fogakon. Amennyiben ezt a réteget rendszeresen nem távolítjuk el a fogak alapos tisztításával, a plakk idővel kikristályosodik és kialakul a fogkő.

A fogkő és az elszaporodott baktériumok irritálják az ínyt, ami ínygyulladáshoz vezet. A baktériumok behatolhatnak a fog és az íny közé, ahol tasakok alakulnak ki, az íny leválik a fog felszínéről és az így képződött szabad ínydarab rothadásnak indul. A rothadó íny kellemetlen szájszagot okoz, de ennél nagyobb problémát jelent, hogy a gyulladás ezt követően a mélybe tör, a fogakat rögzítő szövetek elbomlanak és a folyamat átterjedhet az állkapocs szöveteire is. Mindez rejtetten, alattomosan az íny alatt zajló jelenség. Gyakran ínyvérzés is alig kíséri vagy az ínyvisszahúzódás is minimális. Tehát a fő gond nem az íny, hanem a csont sorvadása. Végül a fogak tartórendszere olyan mértékben meggyengül, hogy a fogak meglazulnak, majd kihullanak.

A fogínysorvadás kezdeti szakaszában megállítható, de miután már a mélyebben elhelyezkedő szövetek is károsodtak, a fog általában már nem menthető meg és pótlása is csak hosszas kezeléssel és csontpótlással oldható meg.

 

Megelőzése:

A legnagyobb probléma az, hogy az emberek azt hiszik: fogaik elvesztése a korral járó természetes folyamat. Pedig ez így nem igaz. Fogaink úgy vannak tervezve, hogy életünk végéig kiszolgáljanak minket. Ha megadjuk szervezetünknek a kellő vitamin- és ásványianyag mennyiséget, kellőképpen tisztán tartjuk fogainkat, akkor ők utolsó leheletünkig szolgálni fognak bennünket.

A helyes szájápolás az alapja mindennek. Megfelelő szájhigiénia mellett a fogínysorvadás meglehetősen ritkán alakul ki. Néha előfordul, amikor genetikai okok állnak a háttérben, ám még ebben az esetben is lassítható a folyamat, ha a fogtisztítás megfelelő technikával és rendszeresen történik.

Bármennyire félünk is a fogorvostól, évente legalább kétszer meg kell látogatnunk, hogy eltávolítsa a fogkövet. A megszilárdult fogkövet ugyanis fogkefével nem tudjuk eltüntetni. A már kialakult fogínysorvadás (paradentózis) kezelésének is alapja az alapos fogkő-eltávolítás, amelyet mélyen, esetenként a fogíny alatt is el kell végezni. Ne hagyjuk, hogy a fogkő megnövekedjen, mert ép fogaink elvesztésével fizethetünk félelmünkért, lustaságunkért.

 

A fogínygyulladás tünetei:

A fogínygyulladás ideje alatt az íny általában duzzadt és vörös.  Gyakori az ínyvérzés, hiszen az egészséges íny nem vérzik még fogtisztítás alkalmával sem. Az íny tapintása a megszokottnál puhább, de többnyire nem érzékeny, fájdalommentes.

A bomlásnak indult szövetek következtében a lehelet egyre kellemetlenebbé válik. Amennyiben ebben a szakaszban a páciens nem változtat a szájhigiéniáján, az íny állapota tovább romlik és a fogak meglazulására, végül a kihullásukra lehet számítani.

 

A fogínysorvadás tünetei:

A fogínysorvadás lassan, évek alatt ér el olyan fázisba, mikor már mi magunk is felfigyelünk a tünetekre: a fogíny visszahúzódik, a fogak közötti rések megnagyobbodnak, a fogak kilazulnak. Viszont mivel a fogínysorvadáshoz általában a hosszan fennálló fogínygyulladás vezet, így érdemes ennek tüneteivel is tisztában lennünk.

Ha a fogínysorvadás már előrehaladott állapotot ért el és az érintett fog megmentése nem megoldható, akkor a fog eltávolítása után a fog implantátummal pótolható. Mivel a fogimplantátumok és az őket tartó csont között nincs a természetes fogakra jellemző rés, így a fogbeültetés általában megállítja a fogínysorvadás további terjedését. Fontos azonban, hogy amennyiben a csontszövet már nagy mértékben pusztulásnak indult, az a fogbeültetést is jelentősen megnehezítheti, így a beavatkozást ebben az esetben sem érdemes halogatni.

 

Amennyiben a fenti tünetek bármelyikét észlelte magán, azonnal tegye meg az első lépést fogai megmentése érdekében, kérjen időpontot még ma!

idopontkeres